Hradecká hvězda

Chovatelská stanice Hradecká hvězda je registrovaná od 15.1. 2001. Název chovatelské stanice vznikl podle místa, kde jsme začali s chovem jorkšírků, to je v Hradci Králové u nákupního střediska Hvězda. V květnu 2006 jsme se přestěhovali do Střezetic u Hradce Králové (8km). Proč jsme začali chovat právě Jorkšírské teriéry? Pro jejich povahu :   
Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný – tak to říká standard. Temperament mají na tak malé tělíčko až neuvěřitelný a pokud nespí, jsou téměř neustále v pohybu. Jsou velmi bystří a zajímají se o veškeré dění kolem sebe. Přestože jorkšírové nejsou praví hlídací psi, dokáží chránit svůj domov a rodinu s obrovským nasazením. Pro svou milou a hravou povahu až do vysokého věku je to vyhledávaný společník. Mnozí majitelé jorkšírů nezůstanou pouze u jediného psa. Není nic neobvyklého, když si psí milovníci pořídí víc než jednoho jorkšíra. Tito pejsci totiž způsobují návyk (náš případ).
Svou milou povahou, pohledem, vzhledem a přirozenou inteligencí si dokáží každého získat. Stručně řečeno, jorkšírský teriér je ideálním psem pro někoho, kdo chce malého krásného pejska plného energie, elánu a lásky. Jork je ideální kamarád, který miluje děti.  Děti a jorkšírové jsou pro sebe jako dělaní. Je však třeba varovat děti, že malý jorkšír je křehké živé stvoření, s nimž se musí jednat opatrně.

Jorkšírský teriér je dnes velmi oblíbený a rozšířený domácí mazlíček. Většina majitelů psů 8 hodin denně pracuje. Pokud si pořídíte štěňátko, je potřeba mu v počátečním období věnovat více času a navyknout jej na nový domov. Pes, který je již navyklý zůstávat doma sám, většinu doby, po kterou jste v práci, využije ke spánku. Jsou plemena, která jsou více závislá na přítomnosti členů rodiny a plemena samostatnější, většina psů však brzy navykne režimu rodiny. Dobu, kterou pes stráví o samotě, je potřeba mu nahradit po vašem příchodu domů. Věnujte mu co nejvíce vašeho volného času, choďte s ním na procházky, hrajte si sním, mazlete se. Pes nebude trpět vaší nepřítomností, ale rozhodně by trpěl vaší nevšímavostí v době, kdy jste doma.

Jorkšír je společenský pes. A je nutné říci, že společníkem je opravdu ideálním. Jen těžko bychom hledali činnost, při které by nám společnost nedělal. Vaříme-li, vaří s námi, budeme-li pracovat na zahradě, jistě nám bude pomáhat. Někteří majitelé si své jorkšírky nosí každodenně s sebou do práce. Bude-li delší čas bez Vás, tak nebude šťastný. Přátelská povaha a milý vzhled jorkšírů přímo svádějí k tomu je rozmazlovat, ale nepoddávejte se tomu! Potřebuji přátelský, pozorný přístup, avšak bez toho, že budete plnit každé jejich přání. Jorkšírský teriér je rodinný pes. Máte-li rádi lidi, bude je mít také rád. Zatoužíte-li po procházce, půjde s vámi. Jestli že se rozhodnete jít spát, bude šťastný, když se bude moci uložit ke spánku s vámi. Právě touto povahou si jorkšírové získali srdce mnoha majitelů psů.

 Jorkšírský teriér pochází z Anglie, kde byl velice oblíbený pro likvidaci myší a krys, které lovil. Sebevědomost, bojovnost, neuvěřitelná podnikavost jsou vlastnosti, kterými jorkšír doslova překypuje. Je od přírody velice chápavý a aby tato vlastnost nepřecházela ve tvrdohlavost záleží pouze na vás. Díky své velikosti se hodí do každého panelového bytu, ale v žádném případě nepohrdne ani domem s velkou zahradou. I když je jorkšír ozdoben svojí krásnou dlouhou a bohatou srstí, tak prakticky vůbec nelíná (nemluvě o chlupech, které vyčešete) a to je jeho další velkou předností.

Z našich feneček byla první Berynka (Billbery Ledová planina). Tu jsme si pořídili v roce 1998. A aby jí nebylo smutno, přišla Qwendy Yokr Hvězda Ďáblic. Do smečky přibyla Bessynka (Bessy z Kamenických lesů) A když se Qwendy narodili štěňátka, ponechali jsme si holčičku Connie Hradecká hvězda. Jako další se k nám nastěhovala Trixi Yokr Hvězda Ďáblic. 17.4.2004 jsme rozšířili naší chovatelskou stanici o  fenečku Ynes Yokr Hvězda Ďáblic. Dalším přírůstkem do naší velké psí rodiny je fenečka Jassie Gold Hradecká hvězda, která se narodila 9.9.2004 Bessy. 10.10.2005 k nám přibyl pejsek Sally Yokr Hvězda Ďáblic. 14.5.2006 se naší fenečce Jassie Gold Hradecká hvězda narodila 4 štěňátka, a tak jsme se rozhodli fenečku Sarah Gold ponechat v našem chovu. 6.9.2006 se naší fenečce Trixi a našemu pejskovi Sallymu narodily dvě holčičky Ully a Uxi Gold Hradecká hvězda. Obě jsme si ponechali v našem chovu. Na podzim roku 2007 jsme si zakoupili z chovatelské stanice Z Osy dvě holčičky Ynett a Zitu.

3.6.2008 jsme posílili naši velkou smečku o německou dogu modrou. Jmenuje se Clementína z Bašteckého dvora. Z počátku jsme měli obavy, jak se Týna (tak, jí říkáme) bude chovat k jorkšírům. Naše obavy nebyly na místě. Jorci i německá doga jsou velcí kamarádi.

Od roku 1998 jsem členem I. CZ Yorkshire terriér clubu a od července 2008 jsme členy Klubu chovatelů německých dog.